Xenon a prawo

Tutaj możecie znaleźć lub podzielić się opiniami na temat motocykli z klasy On Road, a także zapytać się innych użytkowników w sprawie dręczącego Was problemu...

Moderator: bohas

piccciu
BS Brother
BS Brother
Posty: 604
Rejestracja: pt, 30 maja 2008, 15:47
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Kościan

Xenon a prawo

Post autor: piccciu »

Witam!
Dziś usłyszałem, że policja ma walczyć z oślepiającymi xenonami. Trochę mnie to zmartwiło bo takie właśnie oświetlenie mam w moto (nie oślepiające, ale xenon). Cały czas myślałem,że to całkowicie legalne, a także bardzo praktyczne bo jest przyjemniejsze światło, nie męczy oczu itp. Teraz nie wiem czy wymieniać? w razie co to jak wymienić? Żeby czasem dowodu się nie pozbyć.
SUZUKI GSF 600 S 97' ,... SUZUKI GSF 600 S K3',... Suzuki GSF 1250 SA K7,... ... ... ..Y MT-07 16'…,…ATAS 20’
721-23-55-33
luzik
Free Rider
Posty: 2354
Rejestracja: pn, 20 sie 2007, 14:46
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Xenon a prawo

Post autor: luzik »

z tego co mi wiadomo to do xenonow wymagany jest system czyszczacy refletor oraz autopoziomowanie czy jakos tak.
GS-F N600 (105000km) --> italian whore (16000 + 14000km++)
It's Good to be Bad :devil:
Jajco
Po drugiej stronie Mocy
Po drugiej stronie Mocy
Posty: 939
Rejestracja: sob, 12 lip 2008, 10:34
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Jaktorów

Re: Xenon a prawo

Post autor: Jajco »

Również homologacja jest ważna. Jeśli pojazd był homologowany ze zwykłą lampą, to taką powinien mieć inaczej nie spełnia warunków. Pomijając kwestię poziomnowania xenona, czyszczenia itp...
W każdym razie te przeróbki bardzo często bardzo mocno oślepiają.
Pozdrawiam, Paweł
GSX 750 Inazuma był, jest ...


tel. 604829880
Mar
BS Brother
BS Brother
Posty: 1880
Rejestracja: śr, 1 mar 2006, 12:57
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wawa ale w sercu Pomorskie

Re: Xenon a prawo

Post autor: Mar »

Kwestia regulacji tez jest wazna, bo mozna tak wyregulowac xenony ze nie beda oslepialy.

Co do systemu czyszczacego w moto to nie jest wymagany, zreszta w moto spod znaku bialo-niebieskiego smigla z Bawarii mozna zamowic xenony i systemu czyszczacego moto nie posiada. Nie wiem jak wyglada z poziomowaniem, ale chyba jest to opcja lacznie z ESA (chyba tak to sie nazywa), czyli systemem elektronicznego zawieszenia.

Co do samego reflektora to wazne zeby szyba byla gladka a nie ryflowana, wtedy napewno bedzie oslepialo.

Moze i xenon nie do konca jest legalny, ale i tak czesto jestem oslepiany jak jezdze w nocy przez zwykle swiatla bo niektorym nie chce sie lub nie wiedza ze jak autko sie obladuje to trzeba przestawic swiatla...pozatym jesli zarowno moto jak i puszki jezdza 24h na swiatlach to wole byc lepiej widoczny...

Jajco co do homologacji to hmmm...do auta przepisy nie zabraniaja dolozenia dodatkowych reflektorow xenonowych i nie musza one posiadac systemu poziomowania i czyszczenia, kwestia jest homologacja samego reflektora..nie ma w tej chwili na tyle jasnych przepisow ze mozna okreslic czy jest to legalne czy tez nie...
Adam

Life is too short to be bored
GS500F ---> sprzedany
SV1000S K4
S1200
tel. 602 536 440
Rostwór
BS Brother
BS Brother
Posty: 2428
Rejestracja: sob, 26 lut 2005, 16:07
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Dubaj

Re: Xenon a prawo

Post autor: Rostwór »

Mar, jeśli chodzi o motocykle, to chyba gdzies było takie sformułowanie, że jeśli moto seryjnie nie ma zamontowanych xenonów, to po prostu nie można. Homologacje ma cała lampa, a taka w 99% moto nie jest przeznaczona dla xenonów. Generalnie jest to nielegalna przeróbka
ETZ 251
VX800
VX800'
TL 1000 S --> TL 1000 S Liter w dwóch kuflach
TygrysSport
Obrazek

rostwor@wp.pl
6 0 8 4 5 6 0 0 8
Dany
BS Admin
BS Admin
Posty: 5627
Rejestracja: pt, 13 mar 2009, 09:02
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Legionowo
Polubił posty: 130
Otrzymane Polubienia: 16
Kontakt:

Re: Xenon a prawo

Post autor: Dany »

Homologację musi posiadać lampa do zarników wyładowczych ( bo tak się nazywa żarówka w xenonkach ).
W przypadku pojazdow samochodowych ( jeżeli producent nie wykonał homologacji przed wejściem w Polsce obecnych przepisów ) musi posiadać sys czyszczący ( spryskiwacz reflektorów ) oraz ukł. poziomowania pojazdu lub odbłyśnika lampy.
Zgodnie z polskimi przepisami po wykonaniu przeróbki w/w swiateł ( jeśli to ktoś wychwyci ) pojazd traci prawo do ruchu drogowego ( nieważny dowód rejestracyjny ) co zgodnie z zapisami w polisie OC - nie działa !!
Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z OC...
itd...
...
...

I taki skutek mają wszystkie zmiany konstrukcyjne... :(
Motocykl... i do pełni szczęścia już tylko chwila... chwila wolnego, pogoda i kompan na kole.
私は自分の守護天使が飛ぶより速く運転しない。
Daniel
501484808
CX500E=>B12sK6=>GSF1250GT=>
AN400=>CBF1000=>1200RT&1200GS
piccciu
BS Brother
BS Brother
Posty: 604
Rejestracja: pt, 30 maja 2008, 15:47
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Kościan

Re: Xenon a prawo

Post autor: piccciu »

No cóż taki kupiłem i do wczoraj wogóle się nad tym nie zastanawiałem. Nawet nie wiem jak to wymienić bo nigdy nie miałem z takim światłem doczynienia. Wystarczy żarówkę wymienić czy reflektor czy co?
Do zakończenia tak nie zdąże bo nie mam w tej chwili dostępu do moto.
SUZUKI GSF 600 S 97' ,... SUZUKI GSF 600 S K3',... Suzuki GSF 1250 SA K7,... ... ... ..Y MT-07 16'…,…ATAS 20’
721-23-55-33
Mar
BS Brother
BS Brother
Posty: 1880
Rejestracja: śr, 1 mar 2006, 12:57
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wawa ale w sercu Pomorskie

Re: Xenon a prawo

Post autor: Mar »

Wymienic poprostu nie wymienisz, bo masz zalozona przetwornice, wiec najpierw trzeba by zdemontowac przetwornice i przerobic instalacje do stanu wyjsciowego. Moze sie myle, ale chyba tak to jest. Najlepiej wyslij PW do AdamOSA, on Ci dokladnie powie.
Adam

Life is too short to be bored
GS500F ---> sprzedany
SV1000S K4
S1200
tel. 602 536 440
ERIC
Moderator
Moderator
Posty: 2192
Rejestracja: pn, 2 lip 2007, 17:47
Województwo: świat i okolice
Lokalizacja: Cannock UK

Re: Xenon a prawo

Post autor: ERIC »

Na przewodach dochodzących do żarówki masz założoną przetwornice ( jest ona wpięta w oryginalne wtyki na przewodach, Jeśli to h4 i masz bixenona to dodatkowo przewód od akumulatora idzie ) i dalej już żarnik xenona podłączony specjalnymi wtykami , wystarczy jak zdemontujesz przetwornice i założysz normalną żarówkę podepniesz przewody.Swoją drogą ciekawe jak to zmajstrował poprzedni właściciel gdyż najczęściej nie pasuje mocowanie lub uchwyt przytrzymujący żarówkę do oprawy i potrzebne jest rękodzieło.

Ja to bym się na twoim miejscu nie bawił masz już założone i nie musisz sam zakładać popytaj ilu z nas jeździ na xenonach, osobiście w tej chwili nie mam w hajce ale tylko dla tego ze poprzednio miałem komplet 2x h4 w gsxr 600 teraz potrzebuje żarników h7 więc komplet leży w garażu oczekując aż się zmobilizuje i dokupię odpowiedni żarnik.

Pozdrawiam Eric
GSX R 600==> Hayabusa K7 ==> 2 letni brak :moto: teraz K1600GTL L3
email i.wojtakowskimałpabtinternet.com
kom.+447588750375
Obrazek Nowe hobby
piccciu
BS Brother
BS Brother
Posty: 604
Rejestracja: pt, 30 maja 2008, 15:47
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Kościan

Re: Xenon a prawo

Post autor: piccciu »

Serdeczne dzięki za wszystkie podpowiedzi!
Pogadamy i popatrzymy na to na zakończeniu.

Pozdrawiam serdecznie!
SUZUKI GSF 600 S 97' ,... SUZUKI GSF 600 S K3',... Suzuki GSF 1250 SA K7,... ... ... ..Y MT-07 16'…,…ATAS 20’
721-23-55-33
ODPOWIEDZ