GSF 1200 - ponownie pytanie o świece

Tutaj możecie znaleźć lub podzielić się opiniami na temat motocykli z klasy On Road, a także zapytać się innych użytkowników w sprawie dręczącego Was problemu...

Moderator: bohas

Bor

GSF 1200 - ponownie pytanie o świece

Post autor: Bor »

Mam pytanie. Dałem moto do serwisu na zimowy przegląd. Jak odbierałem to się mechanik pyta jakie świece założyć. Powiedziałem, żeby założył takie jak by zakładał do swojego moto. Powiedział że założył tańsze, że są równie dobre jak te co miałem. Niestety po chyba 2 - 3 dniach jazdy moto skapitulowało. POstawiłem na mieście po dwóch godzinach przychodzę i ledwo odpala, ruszam, szarpie, dałem trochę ssania i kaplica. Usiłując go zapalić rozładowąłem akumlator. Zatrzymało się dwóch kolesi na moto i po próbie odpalenia z popychu i wysluchaniu mojej relacji stwierdzili, że ssanie na jeszcze ciepły silnik rozwaliło świece. Następnego dnia Bandziorek dalej nie pali. Zakupiłem komplet świec JR9B. I jakież było moje zdziwienie gdy wykręciłem świeżo założone świece z silnika były DR8ES. Wkręciłem JR9B i moto pali. Udałem się do serwisu - nie był to autoryzowany Suzuki (ale Hondy) i pytam się o co chodzi, pokazuję zalecenia z książki. Nie powiem, facet oddał mi pieniądze za tamte świece, ale utrzymywał, iż to nie ich wina, że te też mogą być do Bandita 12. Proszę o rozwiązanie tego problemu czy miał rację zakladając te świece. Znalazłem informacje, iż DR8 ES są przeznaczone między innymi do GSX1150 ES
ADIS

Post autor: ADIS »

Kurcze....nie przypuszczałem, że nieodpowiedni dobór świec może mieć aż tak drastyczne skutki????..... Ja jeżdże na JR9C - identyczne parametry.Są to świece dwuelektrodowe i jak się ostatnio dowiedziałem mogą być spokojnie stosowane w B12. ( to jako troche droższa alternatywa do JR9B ).
Pozdr
Jacek
Moderator
Moderator
Posty: 1717
Rejestracja: ndz, 5 lis 2006, 20:13
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ponownie pytanie o świece do B 12

Post autor: Jacek »

Miałem dokładnie taki sam przypadek. Montowałem alarm do swojego motorka. Często go odpalałem i gasiłem - sprwdzałem alarm. Załatwiłem świece na amen. Moim zdaniem nie ma znaczenia jakie świece będą w bandycie. (da się zepsuć wszystkie-sprawdzone) Trzeba uważać aby na ciepłym silniku nie odpalać na ssaniu i nie odpalać co chwilę na ssaniu.
Jak wyciągnołem świecę to były czarne jak smoła. Mimo że iskra była to bandzior nie palił. Na nowych zapalił.
A nie odpaliłeś póżiej motocykla na pri? Ja tak niechcący zrobiłem i drugi komplet poszedł się je... ć.
Teraz juz wiem. Tylko nauka droga była.
POzdro
Jacek
RM-Z 250 + GM500
tel. 502 341 006
Bor

Post autor: Bor »

Nie na drugim komplecie świec zapalił bez problemu, ale masz racje świece wymontowane miały iskrę i nie wiedziałem czy coś się więcej nie zepsuło. Ale chodzi mi o to czy świece jakie zalożyli mi w serwisie mogły byc normalnie eksploatowane w B 12. Tak jak nadmieniłem producent świec ich nie wskazywał, nawet jako zamiennik.
AdamOSA
BS Brother
BS Brother
Posty: 492
Rejestracja: pn, 13 cze 2005, 19:25
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: trójmiasto
Otrzymane Polubienia: 1

Post autor: AdamOSA »

Odpowiedziałeś sobie sam Bor - NIE .
Producent nie podaje tych świec nawet jako zamiennika .
Pierwsza rzecz to różnica w ciepłocie i to jest niepodważalne .
Pan w serwisie włożył "zamiennik" , być może sugerował się budową (gdzie producent nie podaje różnic konstrukcyjnych - jedyne wyjście zapytać się producenta jakie są różnice ) albo pochopnie zastosował tabele zamienników .
Sprzedawałem kiedyś akcesoria min. świece boscha, championa , beru i sugerując się zamiennikami w katalogach nieraz wychodziły totalne bzdury . Pomijam błędy w katalochach ale firmy nie stosują jednolitych zakresów i oznaczeń ciepłoty .
Także powinno się dobierać świecę konkretnie katalogiem danej firmy !

Pozdrawiam

AdamOSA
Simson SR2,WSK,JUNAK,XS400(jeszcze nie wiedziałem że SUZI jest najlepsze),GSXR400 - wynalazek , małżeństwo , chwila nieuwagi żony - GSX1300R
No i jest wymarzony pierdopęd na tor !! ( w 2012 niestety zdrada :-) )
A do wiosny na DR-Z 400SM lub E
bohas
Moderator
Moderator
Posty: 2052
Rejestracja: wt, 14 lis 2006, 09:58
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Zdzieszowice

Post autor: bohas »

DR8ES jest stosowana miedzy innymi w GSX600F. Jeżeli producent podaje jakie świece zastosować w danym moto, to proponuje sie tego mocno trzymać.

Swoją drogą świeca raz zalana nadaje sie do wyj.....ania. Tylko kogo na to stac ?? !! ?? !!
Bor

Post autor: Bor »

Dzięki chłopaki. W zasadzie to tak myślałem, że coś nie tak, tym bardziej, iż tak szybko zdecydował się oddać mi pieniądze za te świece. A swoją drogą czy wszystko trzeba kontrolować w serwisie? Paranoja
ODPOWIEDZ