Wskazania prędkościomierzy.

Tutaj możecie znaleźć lub podzielić się opiniami na temat motocykli z klasy On Road, a także zapytać się innych użytkowników w sprawie dręczącego Was problemu...

Moderator: bohas

autsider0412

Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: autsider0412 »

Jak powszechnie wiadomo w obecnie produkowanych motocyklach prędkość zczytywana jest z impulsów silnika, żadko stosuje się już linki ....Więc aby prędkościomierz działał prawidłowo i wskazywał w miarę dokładnie nalezy zawsze stosować zębatki tej samej ilości zębów ??? Jednak w sprzedaży są zębatki o różnej ilości zębów . I w momęcie zastosowania zębatki np. mniejszej prędkościomierz będzie oszukiwał..I teraz moje pytanie czy jest jakiś sposób skorygowania wskazań zegarów po wymianie zębatek np. na mniejsze?????? A jeżeli tak to jaki???? pozdrawiam
Jacek
Moderator
Moderator
Posty: 1717
Rejestracja: ndz, 5 lis 2006, 20:13
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Jacek »

Jest.
Prędkościomierz rowerowy :)
U mnie sprwdza się rewaelacyjnie.
Pomiary:
pierwsza cyfra to motocykl druga liznik rowerowy
60 - 60
100 - 98
140 - 132
180 - 170
200 - 189
250 - 228

Jacek
RM-Z 250 + GM500
tel. 502 341 006
luzik
Free Rider
Posty: 2354
Rejestracja: pn, 20 sie 2007, 14:46
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: luzik »

a porownywales to moze jeszcze kiedys z radarem ? :)
GS-F N600 (105000km) --> italian whore (16000 + 14000km++)
It's Good to be Bad :devil:
Hube

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Hube »

po zamontowaniu Zumo 550 wiem, że 200 km/h na V-stromie to w rzeczywistości 186...

Wydaje mi się, że licznik prędkości z odbiornika GPS jest dużo bardziej dokładny.
Remi
BS Brother
BS Brother
Posty: 949
Rejestracja: pt, 19 maja 2006, 00:12
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Remi »

Tylko GPS poda wam dokładnie jaką macie prędkość.
mobile: +48 888 587 587
autsider0412

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: autsider0412 »

No tak zamontowanie licznika rowerowego jest dobrym pomysłem :wink: jednak zastanawiem się czy jest możliwość "przestrojenia " w jakis sposób zegarów mnie bardziej interesuje sam drogomierz niż prędkościomierz??
Remi
BS Brother
BS Brother
Posty: 949
Rejestracja: pt, 19 maja 2006, 00:12
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Remi »

autsider0412 pisze:No tak zamontowanie licznika rowerowego jest dobrym pomysłem :wink: jednak zastanawiem się czy jest możliwość "przestrojenia " w jakis sposób zegarów mnie bardziej interesuje sam drogomierz niż prędkościomierz??
G P S
mobile: +48 888 587 587
Blacko

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Blacko »

A czy GPS nie ma czasem jakichś 2 sekund opóźnienia? :?
Jacek
Moderator
Moderator
Posty: 1717
Rejestracja: ndz, 5 lis 2006, 20:13
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Jacek »

luzik pisze:a porownywales to moze jeszcze kiedys z radarem ? :)
Jakoś nie mogę się przemóc, jak tylko widzę że mnie ktoś próbuje namierzyć od razu naciskam prawą klamkę :) Podobno porównywanie prędkości licznikowej z radarową jest dość drogą procedurą :)
A tak na poważnie to licznik rowerowy powinien być dość dokładny bo zlicza on impulsy a jedynym błędem może być źle podany obwód koła. Chyba, że też soft ma napisany po licznikowemu.
Mam też nawigację i jak będę miał czas to porównam te wszystkie odczyty i coś o tym napiszę.

Jacek
RM-Z 250 + GM500
tel. 502 341 006
Remi
BS Brother
BS Brother
Posty: 949
Rejestracja: pt, 19 maja 2006, 00:12
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Remi »

Licznik rowerowy ma jeszcze jeden minus. Mianowicie w na jakiej wysokości koła go zawiesić, żeby impuls podawany był prawidłowo?? Także wydaje mi się, że jedyną metodą są magiczne 3 litery ;]
mobile: +48 888 587 587
autsider0412

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: autsider0412 »

Remi zgadzam się również i z tobą GPS jest bardzo dokładny tyle że to droga impreza :D
Hube no właśnie a powiedz jak to jest z tym opóźnieniem w odczytach prawda to czy nie????
Jacek
Moderator
Moderator
Posty: 1717
Rejestracja: ndz, 5 lis 2006, 20:13
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Jacek »

Remi pisze:Licznik rowerowy ma jeszcze jeden minus. Mianowicie w na jakiej wysokości koła go zawiesić, żeby impuls podawany był prawidłowo??
Nie ma znaczenia na jakiej wysokości promienia okręgu zamontujesz czujnik (byle nie na środku okręgu). Zawszwe ilość impulsów będzie taka sama.
Ilośc impulsów razy obwód okręgu. Wzór banalny. Teoreycznie zawsze dokładny, dopóki koło sie toczy i nie jedziesz na gumie. Można tylko polemizować nad dokładnocią samego czujnika i oproramowania zliczającego impulsy. Z tego co zauważyłem w oprogramowaniu działa jakiś algorytm wygładzający (uśredniający) odczyty.

Jacek
RM-Z 250 + GM500
tel. 502 341 006
Remi
BS Brother
BS Brother
Posty: 949
Rejestracja: pt, 19 maja 2006, 00:12
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Remi »

Hm... a przypadkiem jeśli dasz czujnik bliżej osi koła, to odczyt nie będzie częściej, niż gdyby czujnik był zamontowany przy samym rancie?
mobile: +48 888 587 587
AdamOSA
BS Brother
BS Brother
Posty: 492
Rejestracja: pn, 13 cze 2005, 19:25
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: trójmiasto

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: AdamOSA »

Co do GPS to średniej klasy kość zlicza co 1s . Obecnie pojawiły się 0,5 s , przy dużych prędkościach lipa jest z trasą bo człowiek potrafi się na moto trochę przemieścić . Jeżeli chodzi o prędkość można powiedzieć że liczy ci średnią z 1s , ale to jest chyba wystarczające .
Co do przeróbek to można pobawić się na dzielnikach impulsów , przedtem formowanie impulsu z czujnika i trzeba też podać w takiej formie licznikowi jak podaje czujnik ( jeżeli wskazuje wyższą prędkość ) ale czy naprawde warto aż tak kombinować nie wiem , osobiście chyba nie chciałoby mi się aż tak cudować :D

OSA
Simson SR2,WSK,JUNAK,XS400(jeszcze nie wiedziałem że SUZI jest najlepsze),GSXR400 - wynalazek , małżeństwo , chwila nieuwagi żony - GSX1300R
No i jest wymarzony pierdopęd na tor !! ( w 2012 niestety zdrada :-) )
A do wiosny na DR-Z 400SM lub E
Niunius

Re: Wskazania prędkościomierzy.

Post autor: Niunius »

Remi pisze:Hm... a przypadkiem jeśli dasz czujnik bliżej osi koła, to odczyt nie będzie częściej, niż gdyby czujnik był zamontowany przy samym rancie?
Nie ma znaczenia odległość od osi 360 Stopni to 360 stopni jeden inpuls na jeden obrót koła;
ODPOWIEDZ