Akumualtor-ładowanie

Tutaj możecie znaleźć lub podzielić się opiniami na temat motocykli z klasy Chopper i Cruiser, a także zapytać się innych użytkowników w sprawie dręczącego Was problemu...
Motorzysta
Zmieniacz Żarówek
Posty: 130
Rejestracja: pt, 24 sty 2014, 01:04
Województwo: kujawsko-pomorskie

Akumualtor-ładowanie

Post autor: Motorzysta »

Witam wszystkich! Posiadam taki akumulator jak na zdjeciu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f92 ... 8ca5b.html i taki prostownik: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5ff ... bcc9a.html. I teraz pytanie czy moge tym prostownikiem ładowac ten akumulator? Naczytałem sie w internecie i kazdy ma inne zdanie...Jedni mowia ze zelowych nie mozna ladowac prostownikiem, drudzy znowu ze mozna tylko trzeba ładowac ze zmniejszonym prądem.. Licze na Was, ze ktos mi wszystko wytłumaczy...
Były Wski, Simsony, Komar, Jawka, Eliminator 250 no i teraz SUZUKI BOULEVARD VL 800 ;)


Nie wazne czym jezdzisz, wazne jak to kochasz i szanujesz...
Jacek
Moderator
Moderator
Posty: 1717
Rejestracja: ndz, 5 lis 2006, 20:13
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Jacek »

Maksymalny prąd ładowania akumulatora to 1/3C (pojemności wyrażonej w Ah) Czyli jak widać na zdjęciu u Ciebie będzie to 3,3A.
Paradoksalnie, w przypadku tych akumulatorów im gorszy prostownik (bez stabilizacji i o małej mocy)| tym lepiej. Twój prostownik ma napisane 6A ale jak parze na niego a zwłaszcza na jego kabelki to jest to po prostu kit. Podłącz śmiało. Nawet jak prostownik wyda podczas ładowania więcej niż te 3 ampery to i tak będzie to max kilka minut. Poza tym akumulator na zdjęciu jest tylko żelowym z nazwy. Zbudowany jest tak, że między celami jest lignina nasączona elektrolitem i dlatego zachoruje sie jak żelowy a ludzie od marketingu dopisali swoje.
PS. A tak dla wygody, to kup sobie małą ładowarkę do aku motocyklowych (ok 0,3A) automatyczna i podłącz na kilk dni albo wogóle nie wyłaczaj przez zimę.
RM-Z 250 + GM500
tel. 502 341 006
Motorzysta
Zmieniacz Żarówek
Posty: 130
Rejestracja: pt, 24 sty 2014, 01:04
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Motorzysta »

Dzieki bardzo za odpowiedz... Jak zacznie sie sezon to naładuje go tym prostownikiem, a jesli sie nie sprawdzi to kupie ładowarke. ;)
Były Wski, Simsony, Komar, Jawka, Eliminator 250 no i teraz SUZUKI BOULEVARD VL 800 ;)


Nie wazne czym jezdzisz, wazne jak to kochasz i szanujesz...
Luke
BS Brother
BS Brother
Posty: 443
Rejestracja: pt, 8 lis 2013, 21:40
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Polubił posty: 3
Otrzymane Polubienia: 2

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Luke »

Nie zaszkodzi teraz podładować aku, nie czekaj do wiosny.
Tam gdzie zaczyna się zabawa, kończy się ekonomia.
Luke - czytaj - Luk
WSK 125 => Mz Ts 150 '85 =>SV 650N
608 780 372
mir
BS Brother
BS Brother
Posty: 738
Rejestracja: ndz, 5 lut 2006, 00:34
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: mir »

mnie całe zycie uczono ładować 1/10 pojemności i skłaniałbym się w stronę ładowarek impulsowych.
606-451-421 Play
Milano-buty.pl - markowe buty
https://allegro.pl/listing?string=znami ... i-1-1-0425

CZ175, vz 800/98, xv1900/07, GSX1300R/08, ?....
A1+
Dany
BS Admin
BS Admin
Posty: 5625
Rejestracja: pt, 13 mar 2009, 09:02
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Legionowo
Polubił posty: 128
Otrzymane Polubienia: 16
Kontakt:

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Dany »

Nie zdarza mi się to często ale teraz mir zgodzę się z Tobą....
Max. prąd ładowania to 10 %.
Motocykl... i do pełni szczęścia już tylko chwila... chwila wolnego, pogoda i kompan na kole.
私は自分の守護天使が飛ぶより速く運転しない。
Daniel
501484808
CX500E=>B12sK6=>GSF1250GT=>
AN400=>CBF1000=>1200RT&1200GS
osama
BS Brother
BS Brother
Posty: 3072
Rejestracja: pn, 5 kwie 2004, 06:34
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Lędziny / Tychy
Otrzymane Polubienia: 8

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: osama »

Wszyscy macie po części rację:
akumulatory kwasowe i żelowe z zasady ładuje się prądem max. 1/10 C ( czyli pojemność przez 10 i mamy prąd), ale jak to w życiu bywa, są wyjątki i dlatego ZAWSZE należy sprawdzić na obudowie akumulatora jakim max. prądem można go ładować ( każdy akumulator ma taka informację).

Ja wam mogę pokazać akumulatory które można ładować prądem 1C i wyższym, ale to nie aku do motocykli jeno do modeli - zasada jednak pozostaje ta sama - czytać co na aku napisane i mieć ODPOWIEDNIĄ ładowarkę ( tak się to panowie powinno nazywać poprawnie, prostownik "tylko" prostuje napięcie, a ładowarka to całe kompleksowe urządzenie do ładowania akumulatorów, działające wg. specjalnego oprogramowania bądź reagujące na informacje otrzymywane z akumulatora.)

taki mój mały wywód ;-)
\m/-_-\m/

Nie pisać do mnie PW na forum BS - dzwonić (za rzadko tu jestem)

Był LS 650 Savage '86 BYŁ VS 800 Intruder '92

Lepiej się spóźnić, niż nigdy nie dojechać....

501-749-941
http://www.smugi.pl
email z pytaniami o części: sklep@smugi.pl
email: areknosama2@op.pl
Waldex
Po drugiej stronie Mocy
Po drugiej stronie Mocy
Posty: 1814
Rejestracja: sob, 8 gru 2007, 17:26
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymane Polubienia: 6

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Waldex »

Reasumując, Twój akumulator wypada ładować 1 Amperem. Jeśli masz amperomierz, podłacz prostownik i zmierz jakim prądem zacznie ładować (trzeba podłaczyć amperomierz szeregowo w obwód). Jeśli po ok. 30 min, prąd nie spadnie w okolice 1A, to poszukaj słabszego, lub regulowanego prostownika.
osama pisze:ODPOWIEDNIĄ ładowarkę ( tak się to panowie powinno nazywać poprawnie, prostownik "tylko" prostuje napięcie, a ładowarka to całe kompleksowe urządzenie do ładowania akumulatorów, działające wg. specjalnego oprogramowania bądź reagujące na informacje otrzymywane z akumulatora.)
Jest sporo technicznej racji w tym co piszesz, jednak ładowarki to szukamy do telefonu, a prostownika do akumulatora zastosowanego w motoryzacji. Może kiedyś to się zmieni...
Jedź i daj jechać innym!
czarny GS500E pojechał.....
czarna SV650N pojechała...
czarny mruczek Z750S pojechał...
czarny większy mruczek Z1000SX pojechał...
jest jeszcze większy, srebrny mruczek FJR1300 AE
Motorzysta
Zmieniacz Żarówek
Posty: 130
Rejestracja: pt, 24 sty 2014, 01:04
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Motorzysta »

Dzięki wszystkim za pomoc. A gdybym podłączył go pod ten prostownik to może stać się coś z akumulatorem?

Najlepiej będzie jak kupię ładowarkę...;)
Były Wski, Simsony, Komar, Jawka, Eliminator 250 no i teraz SUZUKI BOULEVARD VL 800 ;)


Nie wazne czym jezdzisz, wazne jak to kochasz i szanujesz...
Waldex
Po drugiej stronie Mocy
Po drugiej stronie Mocy
Posty: 1814
Rejestracja: sob, 8 gru 2007, 17:26
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymane Polubienia: 6

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Waldex »

Motorzysta pisze:A gdybym podłączył go pod ten prostownik to może stać się coś z akumulatorem?
Wszystko zależy od tego, jaki prąd popłynie, jeśli za duży, to aku. zacznie intensywnie gazować, co jest dla niego szkodliwe. Wydziela się wtedy wodór i lepiej nie bawić się krokodylkami, bo od iskry może wybuchnąć.
Jedź i daj jechać innym!
czarny GS500E pojechał.....
czarna SV650N pojechała...
czarny mruczek Z750S pojechał...
czarny większy mruczek Z1000SX pojechał...
jest jeszcze większy, srebrny mruczek FJR1300 AE
osama
BS Brother
BS Brother
Posty: 3072
Rejestracja: pn, 5 kwie 2004, 06:34
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Lędziny / Tychy
Otrzymane Polubienia: 8

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: osama »

wybuchnąć potrafi, to wiem z życia, ale może ci go też po prostu rozerwać, jak masz zatkane odpowietrzenie, może spęcznieć i zwichrować płyty - dużo może ;-)

A tak reasumując, to aku samochodowe traktuję starym jak świat prostownikiem produkcji Radzieckiej, a aku motocyklowe ładowareczką 8)
\m/-_-\m/

Nie pisać do mnie PW na forum BS - dzwonić (za rzadko tu jestem)

Był LS 650 Savage '86 BYŁ VS 800 Intruder '92

Lepiej się spóźnić, niż nigdy nie dojechać....

501-749-941
http://www.smugi.pl
email z pytaniami o części: sklep@smugi.pl
email: areknosama2@op.pl
luzik
Free Rider
Posty: 2354
Rejestracja: pn, 20 sie 2007, 14:46
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: luzik »

Jak ktoś potrzebuje dobrego prostownika to mogę polecić
http://tomas-tuning.com/kukla-prostowni ... _3700.html
Ma wszystkie zabezpieczenia, Skę, regulowany prąd ładowania no i tryb rozruchowy, poza tym to trwały polski produkt.
Tak jak koledzy wspominali max to 1/10 pojemności aku ..i chodzi tu tylko i wyłącznie o jego żywotność ..nic nie powinno się stać gdy zaczniesz ładować aku większym prądem (w granicach rozsądku) ..ale na pewno będzie to miało wpływ na jego żywotność.
GS-F N600 (105000km) --> italian whore (16000 + 14000km++)
It's Good to be Bad :devil:
Dany
BS Admin
BS Admin
Posty: 5625
Rejestracja: pt, 13 mar 2009, 09:02
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Legionowo
Polubił posty: 128
Otrzymane Polubienia: 16
Kontakt:

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: Dany »

Waldex pisze:
Jest sporo technicznej racji w tym co piszesz, jednak ładowarki to szukamy do telefonu, a prostownika do akumulatora zastosowanego w motoryzacji. Może kiedyś to się zmieni...
Waldek,
Są ładowarki do aku ( samochodowych czy też motocyklowych ) i to naprawdę wiele rodzai i modeli.
tak na szybko znalazłem ładowarkę od 2 do 90 Ah.
Sam używam ładowarki ( podobno ) inteligentnej :mrgreen: - dobór parametrów ładowania jest automatyczny włącznie z rozładowywaniem podczas zimowania.
Radziła sobie z aku w 2oo ( w tym żelowe ) a i teraz z większymi też daje radę....
Motocykl... i do pełni szczęścia już tylko chwila... chwila wolnego, pogoda i kompan na kole.
私は自分の守護天使が飛ぶより速く運転しない。
Daniel
501484808
CX500E=>B12sK6=>GSF1250GT=>
AN400=>CBF1000=>1200RT&1200GS
bajart
BS Brother
BS Brother
Posty: 282
Rejestracja: czw, 3 maja 2012, 08:15
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biała-Podlaska

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: bajart »

Tak jak koledzy napisali na wstępie.Ładuj małym prądem wtedy unikniesz nadmiernego gazowania.A sam proces ładowania polega na ustabilizowaniu elektronów i protonów na katodzie i anodzie.Ot i cała filozofia.A jak mniemam nie masz typowego żelaka tylko aku z wkładem z wełny która absorbuje elektrolit.Tak jak koledzy doradzali Ci na wstępie mały prąd ładowania i 12 godzina w ciepełku.Po ładowaniu bez obciążenia powinien mieć około 13,14 volt.Choć ja jeszcze ładowanie bym powtórzył tydzień lub dwa przed odpaleniem motocykla.
luzik
Free Rider
Posty: 2354
Rejestracja: pn, 20 sie 2007, 14:46
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Akumualtor-ładowanie

Post autor: luzik »

E ...no co Wy chopaki :)
Prostownik i ładowarka to tylko nazwy potoczne tych samych produktów
Konkretnie to prostownik zamienia prąd przemienny w stały (tylko tym się zajmuje). Każda "ładowarka" taki prostownik w sobie zawiera (jako jeden z elementów składających się na urządzenie ładujące aku).
A jak by kogoś to interesowało to dodam jeszcze, że ładowarka/prostownik (potocznie) ..to taki zwykły zasilacz jest który zamiast stałego napięcia na wyjściu, napięcie ogranicza maksymalnym prądem ładowania (m.in.). Te mikroprocesorowe bawią się prądem ładowania ..np ładują przez minutę, sprawdzają napięcie, później przez dwie nie ładują a później ładują z 2krotnie większym prądem ładowania przez 30sek ..bo ktoś sobie wymyślił, że dzięki temu aku trzyma dłużej ..co w sumie jest bardzo prawdopodobne.
GS-F N600 (105000km) --> italian whore (16000 + 14000km++)
It's Good to be Bad :devil:
ODPOWIEDZ